Medlemsföreningar i Förbundet för Ekoparken
(Uppdaterad 2017-03-13. Ändringar markeras med fetstil)

Enskilda medlemmar >>klicka här! Denna sida är en undersida till www.ekoparken.org

Förening Föreningsadress Kontaktperson Ordförande e-post
Albano Båtklubb
100 medl
Roslagsvägen 85
113 47 Stockholm
  Anders Reuterswärd
Albano Båtklubb
Roslagsvägen 85
114 19 Stockholm
Tel 08-15 54 50
klubbhuset@albano.se

Bellevueförbundet
110 medl

c/o Jana Zupanc
Tegelbruksvägen 9 D
178 30 Ekerö
 

Jana Zupanc
hem 560 315 29

jana.zupanc@comhem.se
Bergianska Trädgårdens
vänner
106 91 Stockholom Ulla Tandberg
070-5430535
Stina Bäckström
08-6126313, 070 7996313
ulla.tandberg@telia.com
stina.backstrom@naturvetaren.se
Bergshamra för alla

c/o Jenny Nybom,
Pipers väg 5,
170 73 Solna.

Gert Anger (kassör)
arb 729 71 70
hem 85 99 44

Jenny Nybom.
Pipers väg 5,
170 73 Solna,
tel hem 85 43 07.
g.anger@bredband.net

jenny.nybom@socialstyrelsen.se

Bergshamra
Koloniförening

71 medl

Per-Åke Svensson

Jan-Olof Drangert

Per-Åke Svensson

pasvensson@paskonsult.se
BRF Ripan 464

BRF Ripan 464; C/o Storholmen Förvaltning; Box 56012; 102 17 STOCKHOLM. N-E Göterstad ne.goterstad@gmail.com
Cedergrenska parkens vänner

c/o Cilla Lundström
Tranholmen 20
182 70 Stocksund
Tel 08-624 00 30

Cilla Lundström
070-713 76 50
Cilla Lundström cilla@juniper.se

Confidencen, Redivia
1400 medl

Confidencen
Ulriksdals Slottsteater
171 71 Solna
tel 85 70 16
fax 85 61 21

    confidencen@swipnet.se
Djurgårdens arrendatorer. Pontus Wachtmeister Tobias Olsson 08 6129001 07098154314 pwachtmeister@googlemail.com

Djurgården-Lilla Värtan
miljöskyddsförening
300  medl

c/o Fredriksson
Sandhamngatan 26
115 40 Stockholm

Per Olof Fredriksson
Sandhamngatan 26
115 40 Stockholm

Per Schönning
Karlavägen 119
115 26 Stockholm
hem 661 19 03
arb 611 17 06
fax 611 17 78

schonning.per@gmail.com

pofredriksson@live.se

Djurgårdens
Hembygdsförening
600 medl

c/o Kerstin Brunnberg
Nordenskiöldsgatan 80
115 21 Stockholm

kerstin.brunnberg@gmail.com
Nordenskiöldsgatan 80
115 21 Stockholm

kerstin.brunnberg@gmail.com
viveca.strangert@live.com
joen.sachs@telia.com

FolkkulturCentrum

Slupskjulsvägen 28
119 49 Stockholm

Gerd Spens
tel 611 55 02
  info@folkkulturcentrum.se

Friluftsfrämjandet
Region Mälardalen

40 000 medl
varav 10 000 barn

Box 9023
126 09 Hägersten
tel. 556 307 40
fax. 549 012 50

Ylva Schöldberg
(se adress t v)

Ragnar Santesson, 073-088 17 19

ylva.scholdberg@friluftsframjandet.se

Friluftsfrämjandet
Norra Järva
325 medlemmar

c/o Bengt Rundquist
Saltsjöstigen 4
184 94 Åkersberga

Bengt Rundquist
arb 0708-390701
bengt@rundquist.nu

Föreningen Ekhagen
130 medl

Föreningen Ekhagen, Åminnevägen 23, 114 18 Stockholm

Magdalena William,
070 66 55 616

Magdalena William

ordf@foreningenekhagen.se

Föreningen Järva Folkets Park
30 medl.föreningar

Eggeby Gård
163 62 Spånga
Sven Höckert
arb 752 09 10
Mats Larsell info@eggeby.se

Föreningen Natur o Samhälle i Norden
300 medl

c/o Erik Elvers
Illerstigen 28
170 71 Solna

Erik Elvers (kassör)
arb 787 81 64
hem 85 84 88

Anders Schaerström
Kometvägen 49
183 48 Täby
hem 758 30 03

info@fnsin.nu
anders.schaerstrom@
telia.com
e.elvers@bredband.net

Föreningen Stockholms
Auktoriserade Guider

FSAG
360 medl

Box 16035
103 21 Stockholm

Elisabeth Daude
Tel 0708-403978
FSAG-kontaktgruppen

Joel Rapi
070-7521957
fsag@guidestockholm.com


fsagkontakter@guidestockholm.com

Föreningen Skuruparkens vänner

c/o Gunilla Ingmar
Fasanvägen 29
131 44 NACKA
Tel: 08-7169875

Gunilla Ingmar Gunilla Ingmar gunilla.ingmar.r@gmail.com

Föreningen
Stora Skuggan

 

 

Katarina Swahn Liljegren,

kat.swahn@tele2.se
Kontaktadress:
xinfo@storaskuggan.se

Haga-Brunnsvikens
Vänner

700 medl

Box 23224, 104 35 Stockholm

 

Märtha Angert Lilliestråle, Vendevägen 13, 182 69 Djursholm. Tel 070-556 14 02

Mail: mal@caloma.se

Haga Båtklubb
150 medl

Haga Båtklubb
c/o Bo Ljungqvist
Gustav III:s Boulevard 21
169 72 Solna

  Bo Ljungqvist
070-4449393

bo.ljungqvist@cbit.se

Hembygdföreningen å
Norrmalm

Christina Linderholm,
Vallhallavägen 148
114 22 Stockholm
Tfn 070-723 11 01

Christina Linderholm,
Tfn 070-723 11 01

Christina Linderholm,
Tfn 070-723 11 01

hembygd.norrmalm@comhem.se

Föreningen
Östermalm

500 medl

Föreningen Östermalm
c/o Ringborg, Valhallavägen 126,114 41 Stockholm

Erland Ringborg
Valhallavägen 126,
114 41 Stockholm
tel 663 84 77

Marianne Rietz, Erik Dahlbergsgatan 40,
115 32, Stockholm
tel 570 271 56.

for.ostermalm@comhem.se

Hyresgästföreningen
Norrmalm
6 700 medl

c/o Beatrice Eriksson
Trädgårdsgatan 3
111 31 Stockholm

Inger Mörtstedt
Tegnergatan 15
111 40 Stockholm
hem 411 85 60

Beatrice Eriksson
hem 34 80 86

inger.mortstedt@swipnet.se

hgf.norrmalm@gmail.com

Hyresgästföreningen Östermalm
c:a 5 000 medl

Strandvägen 35,
114 56 Stockholm

Sara Glans
Tel: 08-650 32 02

Bo Sundler

info@hgf.ostermalm.se
nils.gudmundson@comhem.se

Koloniföreningen Söderbrunn

 

 

  info@soderbrunn.se
Lilla Frescati koloniförening

 

Tommy Landberg, Ljungmyrsvägen 3, nb,
183 46 TÄBY.
Mobil: 070-631 59 51.

Tommy Landberg
Ljungmyrsvägen 3 nb
183 46 Täby
ulla_nordenstam@hotmail.com
tommy.landberg@botan.su.se
Miljöföreningen Ekens vänner   Karin Holmgren   karin.holmgren@live.se

Naturskyddsföreningen i Stockholms län
60.000 medl.

Besöksadress: Norrtullsgatan 12 N, Stockholm
Fakturaadress: Box 6361,
102 35 Stockholm
Telefon: 08-644 52 70

Beatrice Sundberg, 073-719 91 33

Beatrice Sundberg, 073-719 91 33

beatrice.sundberg@naturskyddsforeningen.se
kansli.stockholm@naturskyddsforeningen.se

Naturskyddsföreningen
i Sollentuna

2.200 medl.

 

  Johan Deander 0738 - 31 35 12
Vänortsstråket 19
191 61 Sollentuna
johan.deander@telia.com

johan.deander@telia.com

torbjorn.schmidt@gmail.com

Naturskyddsföreningen
i Solna-Sundbyberg

c/o Florian Reitmann
Broderivägen 10, 2tr.
168 38 Stockholm



 

Florian Reitmann

f.reitmann@gmail.com

beatrice7878@hotmail.com

Norra Järva Hembygdsförening
120 medl
c/o Bo Nilsson
Akalla by 2
164 78 Kista
Håkan Pettersson
751 68 68
Bo Nilsson
0705-68 41 29
fisbest@hotmail.se

Saltsjöbadens
Naturskyddsförening
600 medl

Gudrun Hubendick, Ekorrbacken 3A, 13335 Saltsjöbaden

Gudrun Hubendick, Ekorrbacken 3A, 13335 Saltsjöbaden

gudrunhubendick@hotmail.com

Samfundet St Erik
2.000 medl.

Köpmangatan 5
111 31 Stockholm
kansli 21 09 24

Lisa Härmark Monica Andersson

kansli@samfundetsterik.se

Segelsällskapet
Brunnsviken
360 medl

Brunnsviksvägen 8
113 47 Stockholm

Lars Blomster
070-689 2207

Peter Schwinn
070-515 00 46

peter.schwinn@telia.com lars.blomster@comhem.se
Segelsällskapet Vega

c/o Kjell Lindqvist
Sigtunagatan 17
113 22 Stockholm

Måns Edlund Hans Nyman
Blockvägen 1
192 51 Sollentuna
vega@ssvega.se
Sigstunabygdens
Naturskyddsförening
Gärdesgatan 7
193 32 Sigtuna
Anna Holmgren
073-7005966
  kampasten2@yahoo.se

Stallmästaregårdens
båtsällskap

Box 232 14
104 35 Stockholm
tel 15 98 60

matsobergstrom@gmail.com Robert Axner

styrelsen@stallmastaregardensbatsallskap.com

Stockholms Fältrittklubb
1750 medl

Storängsvägen 27
115 42 Stockholm
kansli 664 31 94
fax 664 61 41

Tore Dagerhamn
Kvisslingby Gård
184 91 Åkersberga
hem 540 669 64

Björn Beckman
Mobil:+46 (0)70 558 91 83

bjornbeckman1@gmail.com

Stockholms Naturskyddsförening
14 800 medl

Norrbackagatan 80
113 41 Stockholm

 

Beatrice Sundberg, 073-719 91 33 beatrice7878@hotmail.com

Stockholms Orienteringsförbund
58 föreningar
9000 medlemmar

Kansli:
Vretenvägen 4, 1 tr
171 54 Solna
Tel: 08-627 40 50
(Inget faxnr)

Merja Björk
Kansli:
Vretenvägen 4, 1 tr
171 54 Solna
Tel: 08-627 40 50
(Inget faxnr)

Ordförande:
Lennart Hävrén
Gråsparvsvägen 3 B
138 37 Älta

Merja.Bjorck@stockholmsidrotten.se


Stockholms
Ornitologiska  förening

Box 1081
101 39 Stockholm

Henrik Waldenström
arb 587 140 41

Dag Rådström

dag.radstrom@telia.com

Stockholms Vandrareförening
1400 medl

Christian Borgström
Stockholms Vandrareförening Trollesundsvägen 21
SE-124 32 BANDHAGEN
Tfn +46 (0) 8 868710,
+46 (0) 70 4069643

Christian Borgström

Christian Borgström

chris.borgstrom@gmail.com

Svenska Turistföreningen
Stockholms loklavdelning

ca 46 000 medl

STF Stockholm Lokalavdelning - Box 7378, 10391 Stockholm

Caroline Dickson
Bureusvägen 19
168 56 Bromma
070-6955216

Caroline Dickson
Bureusvägen 19
168 56 Bromma
070-6955216

stfstockholm@stfturist.se

 

Svenska Cykelsällskapet
Stockholmsdistriktet

Svenska Cykelsällskapet
Torneågatan 10
164 79 Kista

Lasse Brynolf
08 - 751 62 04 (bostad/arb)

 

info@svenska-cykelsallskapet.se

Södermalmsparkernas vänner
70 medl

 

Bitte Liberg
Torkel Knutssonsg 31
118 49 Stockholm
tel/fax 84 30 88

  bitte@dc5.net
Ulriksdals koloniförening Nils-Eric Göterstad
0733 228108
ne.goterstad@gmail.com
Riksmusei vänner c/o Henrik Atmer, Svalvägen 10,
187 43 Täby
  Ulla Tandberg,
070-5430535
ulla.tandberg@telia.com
Naturskyddsföreningen i Danderyd
c/o Eivor Niklasson,
Ekbacksvägen 33 B, 182 38 Danderyd
.
Eivor Niklasson, tel 08-755 42 46, 0708 86 22 20. Eivor Niklasson, tel 08-755 42 46, 0708 86 22 20. eivor.niklasson@telia.com